Ryzen 5000 Serisi İşlemciler Hakkında

AMD tarafından üretilmiş yeni Ryzen 5000 serisi işlemciler büyük gündem oldu. Ryzen 5000 serisi işlemcilerin bu kadar ses getirmelerinin sebebi çok çekirdek cpu performansından çok tek çekirdek performansı oldu. AMD tarafından üretilen bu Ryzen 5000 serisi adı altındaki işlemciler çok büyük satış rakamlarına ulaşacak gibi gözüküyor. Özellikle Zen 3 mimarisi tasarımı’nın Ryzen 5000 serisi işlemcilerdeki tek çekirdek performansına çok büyük faydası var.

Ryzen 5000 Serisi Neler Getirdi?

Ryzen işlemcilerdeki isimlendirme farkı’nın dışında Zen 3 mimarisi neler getirdi? Sorusu çok büyük önem kazanıyor çünkü birçok yenilik var. Ben mimari’nin tasarımından bahsetmek istiyorum. Zen 3 mimarisi tasarım olarak zen mikro mimarisinden çok büyük farklılıklara sahip.

Ryzen 5000

Ryzen 5000 ile Ryzen 3000 Arasında Farklar Neler?

Zen 3 mimarisine ait bu yeni tasarım her 4 çekirdek için 16 mb önbellek sunmak yerine her 8 çekirdek için 32 mb önbellek sunuyor. Ryzen 5000 serisi işlemcileri tarafından sunulan Zen 3 mimarisinin bu tasarımı önbellek ve çekirdek arasındaki iletişimini 2x daha hızlı gerçekleştiriyor. Bu durum tek çekirdek performansında artış olmasına sebep oluyor.

Ryzen 5000 İşlemcilerde Performans Başına Tüketilen Enerji

Zen 3 mimarisi barındıran Ryzen 5000 serisi işlemciler her şey’in dışında performans başına tüketilen elektrik alanında kendini yeniden tasarlanan 7 nm işlem süreci ile çok üst bir noktaya taşıdı. Bunu altta tarafta bulunan göresel ile görebilirsiniz.

Ryzen 5000

AMD Ryzen vs İntel

Bilindiği üzere Ryzen işlemciler bırakın Ryzen 5000 serisini, Ryzen 1000 serisinden bu zamana kadar İntel işlemcileri çok çekirdek performansında geçiyordu. İntel’in hala yüksek satış rakamlarına ulaşmasındaki temel sebep tek çekirdek performansı oluyordu çünkü bilgisayar oyunları tek çekirdek performansından çok fazla yararlanır.

Ryzen 5000

Hatta Ryzen 3000 serisi işlemciler İntel işlemcilere tek çekirdek sadece %5 gibi farklar bırakarak yaklaşmasına rağmen tek bir fps için savaşan oyuncular arasında İntel işlemcileri seçen kullanıcılar oluyordu ama Zen 3 mimarisine sahip Ryzen 5000 serisi işlemciler sayesinde bu fark ortadan kalkmış görünüyor.

Ryzen 5000

İntel Ryzen Karşısında Neler Yapmalı?

İntel eğer Ryzen işlemciler karşısında iyi bir kapışma sunmak istiyorsa yapması gerekenler arasında pcı express 4.0 destekleyen, daha düşük nm ile üretilmiş ve en azından hem tek çekirdekte hem de çok çekirdekte rakibi AMD tarafından üretilen Ryzen 5000 serisi işlemcilere denk yeni işlemciler (CPU) üretmelidir.

Ryzen 5000 Serisi İşlemcilerin Özellikleri ve Fiyatları

AMD gerçekleştirdiği canlı sunum esnasında (ki ben kendi YouTube Kanalımdan simültene çeviri ile canlı yayında sizlere neler döndüğü anlattım.) bu işlemcilerin özellikleri ve dolar bazlı fiyatları hakkında bilgi verdi. Her işlemci için ayrı ayrı bu bilgileri sizlere sunacağım ama söylemem lazım.

Ryzen 5000 Serisi İşlemcilerin Türkiye Fiyatları Nasıl Olur?

Bu işlemciler ülkemize bu dolar bazlı fiyatlar ile girdikten sonra gene dolar olarak bu işlemcilerin üstüne gümrük vergisinden, kdv veya ötv gibi teknoloji ürünlerine eklenen birçok vergi eklenecek. Sonrasında fiyatı neredeyse iki katına çıkan ürün dolar tl kuru ile çarpılacak ve son olarakda satış yapan mağza veya internet sitesi tarafından bayi farkı eklenecek.

Ryzen 9 5950X Özellikleri ve Fiyatı

Bu işlemci modeli Ryzen 5000 serisi’nin en hızlı modelidir. O kadar tepe bir noktada bulunuyorki AMD sunum esnasında amiral gemisi olarak bir alt modeli tanıtarak sunuma başladı. 16 çekirdek ve 32 sanal iş parçacığına sahip bu işlemci, tek çekirdekte 4.9 GHz gibi çekirdek frekanslarına ulaşabiliyor. İnanıyorumki kullanıcılar kaliteli hazır sıvı soğutma çözümleri ile bu işlemciyi rahatlıkla tek çekirdekte 5 GHz üstüne hız aşırtabilir.

3.4 GHz taban işlemci frekansına sahip bu CPU 2 tane 32 mb L3 önbelleğe sahip ve sadece 105W TDP ile çalışıyor. Bu işlemci ek olarak oyunculardan dışında bilgisayarda büyük iş yüklerine sahip insanlar için de üretilmiş. Kazandığı paralar bilgisayarları’nın hızına bağlı olan insanlar bu işlemciyi çok sevecektir. Zaten 799 dolarlık fiyat etiketi ile işlemci üst lige oynadığını kabul ediyor.

Ryzen 9 5900X Özellikleri ve Fiyatı

AMD firması tarafından üretilmiş yeni amiral gemisi Ryzen 9 5900X üstüne bir sürü göz çekmiş durumda ama oyunculardan veya yayıncılardan kaçabileceğini zannetmiyorum. Umarım AMD sağlam stoklar ile markete girer. Peki Ryzen 5000 serisi’nin amiral gemisi olan Zen 3 mimarili Ryzen 9 5900X hakkında neler biliyoruz.

12 Çekirdekli ve 24 iş parçacıklı bu işlemci taban olarak 3.7 GHz, en tepede ise 4.8 GHz frekanslara ulaşabiliyor. 2 adet 32 mb L3 önbelleğe sahip bu işlemci 105W TDP değeri ile geliyor. Bu kadar özelliğin sizlere maliyeti ise 549 dolarlık bir fiyat etiketi olacak.

Ryzen 7 5800X Özellikleri ve Fiyatı

Bu işlemciden bahsederken sizlere hala üst bir klasmanda oldğumuzdan bahsetmek isterim. Bu işlemci 3 boyutlu çizim yaparken aynı anda AAA oyun çalıştırır ve canlı yayın yapabilir. Bu işlemciyi özel kılan noktalardan bir tanesi’nin bu işlemci’nin sahip olacağını düşündüğüm hız aşırtma payı olduğunu düşünüyorum. 240mm ve 360mm radyatöre sahip sıvı soğutma çözümlerinizi hazır tutun. Tabiki de çok güçlü bir hava soğutma da yeterli hız aşırtma desteği sunabilir.

Bu işlemci 8 çekirdek ve 16 iş parçacığına sahip. Tabanda 3.8 GHz ve tepe olarak tek çekirdekte 4.7 GHz frekanslara ulabiliyor. 2 tane 16 mb L3 önbelleği barındıran bu işlemci 105W TDP ve 449 dolar fiyat etiketi ile karşımıza çıkıyor.

Ryzen 5 5600X Özellikleri ve Fiyatı

Ryzen 5000 Serisi’nin en ucuzu olan bu işlemci aynı zamanda orta sınıf olarak adlandırılıyor. Belirmem lazım ki bu işlemci’nin sahip olduğu tek çekirdek performansı İntel tarafında i9 10900K ve AMD’nin 3000 serisi Ryzen 9 3900X işlemciden daha fazla duruyor.

6 Çekirdek ve 12 izlek iş parçacığı ile gelen Ryzen 5 5600X işlemcisi tek çekirdek performansı dışında artan frekanslar ve yeni mimari ile bir önceki nesildeki 8 çekirdek ve 16 iş parçacıklı işlemcileri parçalıyor. Tabanda 3.7 GHz ve tepe noktada 4.6 GHz frekanslara ulaşan Ryzen 5 5600X, 2 adet 16 mb L3 önbellek ve 65W gibi çok az bir TDP ile geliyor. 299 dolarlık fiyat etiketi ve içerisinde dahili hava soğutucu barındıran tek işlemci olarak çok fazla dikkat çekiyor.

Tavsiye

Düşük bir bütçeniz olduğunu varsayarak eğer B450 veya X470 gibi Ryzen 2000 serisi zamanında çıkmış bir anakartınız var ise ve Ryzen 2000 serisi işlemcinizi Ryzen 5000 serisi Zen 3 mimarili bir işlemci ile güncellemeyi düşünüyorsanız.

Anakart üreticileri tarafından Ocak 2020 B450 model ve X470 model anakartlara bir BIOS güncellemesi gönderilecek. Bu güncellemeyi uyguladıktan sonra bu yeni işlemcinizi sisteminizde kullanabilirsiniz.

Ek Olarak

RX 5700 Serisinin Üretimi Durduruldu. Yazımı beğeneceğinizi düşünerek size tavsiye ederim veya Apple M1 İşlemcisi Hakkında Detaylar

Author: Arda Tuğsat

Ben Arda Tuğsat, siberparsomen.com adresinde editör ve yöneticiyim. İskenderun Teknik Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği bölümünde öğrenim görmekteyim. Kendimi iyi bir teknoloji okuru ve anlatıcısı olarak değerlendirebilirim. Tüm bunlardan yola çıkarak kendi teknoloji dilimi yansıtmak ve bilgilerimi sizler ile paylaşmak istedim.

8 thoughts on “Ryzen 5000 Serisi İşlemciler Hakkında

  1. Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So good to seek out any individual with some original ideas on this subject. realy thanks for starting this up. this web site is one thing that’s wanted on the internet, someone with somewhat originality. helpful job for bringing something new to the internet!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir