Türksat 5A Ekimde Uzayda

Türksat 5A Ekimde Uzayda. Görevi Ne? Kim Nerede Yaptı? Güvenlik Önlemi. Yerlilik Ne Derece? Yerliye Örnek Var mı? Uzayda uydu sahibi olan 30 ülkeden biri Türkiye’ nin yeni uydusu Türksat 5A Ekimde Uzayda (30 Ekim tarihinde) Space X’ in Falcon 9 roketi ile gezegen’ in yörüngesine gönderilecek. Türksat 5A Ekimde Uzayda olması haberleşme alanında çok büyük etki olacak.

Görevi Ne?

Anlık olarak Türkiye’ nin 3 haberleşme ve 3 gözlem uydusu bulunuyor. Bu uydulardan Türksat 3A, 4A VE 4B haberleşme ihtiyacını karşılıyor. Göktürk-1, Göktürk-2 ve Rasat uyduları ise gözlem uydusu olarak görev yapıyor.

Türkiye’ nin 3 farklı yörüngesinde uydu hizmeti sağlanıyor. Bunlar 31 derece doğu, 42 derece doğu ve 50 derece doğu yörüngeleridir. 31 deerece doğu yörüngesine Türksat 5A uydusu, 42 derece yörüngesine ise Türksat 5B uydusu yerleştirilip, yeni frekans hakları’ nın kazanılması düşünülüyor.

Kim Nerede Yaptı?

Türksat 5A VE 5B uyduları’ nın tasarım ve üretim faliyetleri, Airbus D&S firması’ nın Fransa ve İngiltere’ deki tesislerinde yapıldı. Türksat 5A uydusu 2 ekim’ de teslim alınıp, 30 kasım tarihinde ise Space X tarafından yörüngeye fırlatılacak.

Güvenlik Önlemi

Bildiğiniz üzere fırlatılmadan önce bizim olarak fırlatılan uydular uydu entegrasyon merkezinde sökülüp geri takılır. Bu herhangi bir sabotaj var mı veya milli güvenliği tehdit eden bir durum var mı? Diye.

Yerlilik Ne Derece?

Öncelikle bir ürün’ün bu ne olursa olsun. Özellikle teknoloji dalında tasarımı’nın yerli olması lazım. Diğer parçalar yurt dışından gelebilir. Başka ülkede de monte edilebilir ama bir ürün tasarımı yerli tasarım değilse yerli değildir.

Yerliye Örnek Var mı?

Mesela Göktürk 2 gözlem uydusu Türkiye Cumhuriyeti içerisinde tasarlandı ve monte edildi. Parçaları yabancı olsa ve yabancı faprikadan çıksa bile.

Umarım bir gün bir uyduyu tasarım ofisinden üretim bandına kadar kendi topraklarımızda kendi teknolojimiz ile geçirebiliriz ve o uydu bizim roketlerimizle yörüngeye oturur.

Rocket League Ücretsiz Oldu. İsimli yazımız çok ilgi çekti. Sizde kesinlikle bu oyunu oynamalısınız.

Author: Arda Tuğsat

Ben Arda Tuğsat, siberparsomen.com adresinde editör ve yöneticiyim. İskenderun Teknik Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği bölümünde öğrenim görmekteyim. Kendimi iyi bir teknoloji okuru ve anlatıcısı olarak değerlendirebilirim. Tüm bunlardan yola çıkarak kendi teknoloji dilimi yansıtmak ve bilgilerimi sizler ile paylaşmak istedim.

5 thoughts on “Türksat 5A Ekimde Uzayda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir